Wyspa kuchenna jest obecnie jednym z częściej i chętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Spotkamy się z nią przede wszystkim w nowym budownictwie, ponieważ jej obecność wymaga dysponowania odpowiednią pod względem metrażu i układu przestrzenią. W jaki sposób możemy wykorzystać wyspę w naszej kuchni? Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które mamy nadzieję, podsuną każdemu pomysły na ciekawe zaaranżowanie tego wnętrza!

Wyspa kuchenna – dodatkowy stół lub blat roboczy

Wyspa składająca się jedynie z blatu roboczego oraz ewentualnych półek, szuflad bądź szafek może posłużyć nam jako dodatkowe miejsce do przyrządzania dań, a także ich serwowania i spożywania. Szybkie śniadanie, poranna kawa, czy wieczór z przyjaciółmi – to właśnie wyspa stanie się sercem naszej kuchni. Jeśli zdecydowaliśmy się traktować wyspę również jako dodatkowy stół, warto już na etapie jej projektowania zadbać o kilka funkcjonalności. Uwzględnijmy w szczególności wolną przestrzeń na nogi, dzięki czemu po dostawieniu krzesła siedzenie przy wyspie nie będzie uciążliwe. Zamiast wnęki, komfortową pozycję uzyskamy ponadto poprzez delikatne wysunięcie lub przedłużenie blatu. Do wyspy najlepiej pasują wysokie krzesła barowe typu hoker POPRAD. Jeśli urządziliśmy kuchnię w stylu skandynawskim, ten model idealnie wpasuje się w wybrany przez nas wystrój. Po więcej inspiracji kuchennych zapraszamy tutaj.

Gotowanie na wyspie kuchennej

Kolejnym ze sposobów na wykorzystanie wyspy kuchennej jest wyposażenie jej w płytę grzewczą. Dzięki temu stanie się ona naszym centrum gotowania. To rozwiązanie korzystne przede wszystkim ze względu na fakt, że odpowiednie ustawienie palników oraz samej wyspy pozwoli nam jednocześnie uczestniczyć w życiu pozostałych domowników. Kuchnia z wyspą do gotowania otwarta na salon lub jadalnię jest zatem idealną propozycją dla osób towarzyskich, które podczas przyrządzania dań chcą uczestniczyć w rozmowach oraz mieć kontakt z rodziną lub zaproszonymi gośćmi. Ponadto, wariant ten polecamy także wszystkim, którzy lubią wspólnie gotować. Wyspa z dostępem do blatu z czterech stron sprawi, że każdy zyska odpowiednią przestrzeń do wykonania swojego kulinarnego zadania.

Kuchnia ze zlewozmywakiem

Wyspa z funkcją zlewu to również jedna z częściej wybieranych kombinacji w kuchniach modułowych. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy mamy w zwyczaju składować brudne talerze właśnie na kuchenną wyspę. Bliski dostęp do zlewu umożliwi ich szybkie mycie, bez konieczności dodatkowego przenoszenia. Podobnie jak w przypadku płyty grzewczej, tutaj również możemy utrzymać kontakt z domownikami lub przyjaciółmi, których zaprosiliśmy w odwiedziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyspę ze zlewozmywakiem potraktować w sposób kompleksowy – możemy zdecydować się na przedłużony blat i w ten sposób zyskać dodatkowe miejsce do spożywania posiłków lub prowadzenia wygodnych konwersacji.

 

Wyspa kuchenna jako przestrzeń wielozadaniowa

Jeśli cenimy minimalizm i funkcjonalność, możemy zastosować na swojej wyspie wszystkie powyższe funkcje. To znaczy, wyposażyć ją w zlewozmywak, płytę grzewczą, a nawet piekarnik oraz zapewnić miejsce do siedzenia. Jak w takim razie będzie wyglądać pozostała część naszej kuchni? W tym przypadku na jednej ścianie polecamy umieścić lodówkę oraz wysoką, jednolitą zabudowę z szafkami i szufladami. Rozbudowany system przechowywania posłuży zarówno jako spiżarnia, jak i miejsce na serwetki, obrusy oraz naczynia i talerze.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on