Kuchnia bez okna to dzisiaj wcale nie taka rzadkość, jak mogłoby się zdawać! Wbrew pozorom jej urządzanie co do zasady nie należy również do wyjątkowo trudnych zadań. Jeśli do tej pory kuchnia bez okna brzmiała jak poważny problem aranżacyjny, pora trochę odczarować takie wnętrze!

Ślepa kuchnia, czyli jaka?

Klasyczna kuchnia bez okna w ciemnym drewnie. Ślepa kuchnia to oczywiście kuchnia bez okna. Kiedy jednak spotkamy się z takimi wnętrzami? Myśląc o kuchni bez okien, wiele osób może utożsamiać je z niewielkimi mieszkaniami w bloku, które przeważnie dostarczają mniejszych lub większych problemów aranżacyjnych. Owszem, zdarzają się w nich również ślepe kuchnie pozbawione okien, co nierzadko bywa podyktowane decyzją samych właścicieli, aby to właśnie tego rodzaju wnętrze stało się kuchnią.

Brak okien w kuchni to jednak również popularne zjawisko w nowych domach jednorodzinnych oraz apartamentach i studiach! W nowoczesnym budownictwie kuchnia nie stanowi już najczęściej osobnego pomieszczenia, a pozostaje otwarta na salon, czy jadalnię. Dotyczy to zarówno domów, jak i mieszkań, kawalerek. W takim układzie zdarza się, że okna znajdują się wyłącznie w części dziennej. Przeważnie są jednak na tyle duże, że spokojnie oświetlają także znajdującą się po przeciwnej stronie kuchnię.

Kuchnia bez okien – czy tylko jasne kolory?

Niekoniecznie! To wszystko zależy od tego, jak duże jest to pomieszczenie, jak również od wspomnianego przed chwilą oświetlenia naturalnego. Przestronna kuchnia w domu otwarta na salon z dużymi oknami nie musi zostać urządzona cała na biało, czy z zastosowaniem wszystkich technik optycznie powiększających przestrzeń. Nie ma tu przeciwwskazań, aby pokusić się o nowoczesne kuchnie modułowe w czerni, graficie, czy granacie. Jeśli nie całe, to przynajmniej częściowo zdominowane przez ciemne barwy. Pamiętaj, aby w przypadku kuchni otwartej na salon lub jadalnię zadbać o spójną aranżację całej przestrzeni. Przy wyborze ciemnej kuchni lepiej jednak ograniczyć udział ciemnych kolorów w pokojach, aby niepotrzebnie nie przytłoczyć wnętrza.

Ślepa kuchnia w bieli i czerni.

Pomocne rozwiązania do kuchni bez okna – przeszklenia, oświetlenie

Jasne kolory w kuchni bez okna będą natomiast wskazane w mniejszych mieszkaniach w blokach lub nowym budownictwie. Postaw na nie przede wszystkim wtedy, gdy kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie lub ze względu na usytuowanie nie jest dostatecznie oświetlona. Jasne barwy to oczywiście nie tylko sama biel od podłogi aż po sufit, ale i delikatna szarość, beż, blady róż, czy jasne odcienie drewna.

Jasna, stylowa kuchnia bez okna z barkiem. Brak okna zrekompensują także jasne, błyszczące powierzchnie – zarówno białe meble kuchenne z frontami wykończonymi w wysokim połysku, jak i płytki. Jeśli lubisz eleganckie przestrzenie, tego rodzaju rozwiązania doskonale wpiszą się w wystrój stylowej kuchni! Świetny wybór stanowią ponadto szklane witryny w górnej zabudowie.

W kuchni bez okna nie możesz zapominać również o punktowym oświetleniu, odgrywającym niezwykle istotną rolę we wszystkich problematycznych przestrzeniach. Koniecznie zadbaj o oświetlenie blatu roboczego, szklanych witryn (jeśli się na nie zdecydujesz) oraz główne oświetlenie sufitowe. W ostatnim przypadku do ślepej kuchni szczególnie polecamy spoty lub reflektory na szynie, które równomiernie oświetlą każdy kąt i ograniczą ryzyko tworzenia zaciemnionych stref.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on