Stół do kuchni – okrągły czy prostokątny? To jedno z pytań, które możesz zadawać sobie, jeśli właśnie znajdujesz się na etapie remontowania lub wykańczania tego wnętrza. Wybór odpowiedniego stołu kuchennego jest bez wątpienia decyzją niezwykle istotną, szczególnie wtedy, gdy będzie to główne miejsce do spożywania posiłków w domu.

To, jaki będzie stół do kuchni, zostanie uwarunkowane od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim metraż pomieszczenia, zakres wykorzystania stołu, liczbę domowników mających zasiadać przy nim każdego dnia oraz styl kuchni.

Okrągły stół do kuchni – kiedy to dobry pomysł?

Stół okrągły będzie świetnym wyborem do kuchni nowoczesnej i skandynawskiej, w których pojawia się najczęściej. Okrągłe stoły przeważnie charakteryzują się lżejszą formą, na którą nie bez wpływu pozostają obłe, miękkie krawędzie. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że taki mebel wizualnie przytłoczy Twoje wnętrze.

Drewniany, nowoczesny stół okrągły w otwartej kuchni.

Zaletą okrągłego stołu do kuchni modułowych jest także to, że równie dobrze prezentuje się on w mniejszych, jak i większych wnętrzach. W związku jednak z tym, że nie może zostać postawiony bezpośrednio przy ścianie, w niektórych sytuacjach będzie potrzebować nieco więcej przestrzeni. Niezależnie jednak od tego, czy postawisz go pośrodku kuchni, czy bliżej jej rogu, będzie wyglądać tak samo dobrze. Do kolejnych walorów okrągłych stołów kuchennych należy ponadto możliwość ustawienia przy nich większej liczby krzeseł. Wszystko to zasługa braku ostrych krawędzi.

Jeśli w Twojej kuchni ma stanąć właśnie stół okrągły, pamiętaj, że możesz zdecydować się również na stół okrągły rozkładany nowoczesny lub skandynawski. Wysuwany blat pozwala w kilka chwil zwiększyć powierzchnię mebla, w ten sposób przystosowując go do większej liczby domowników lub gości.

Stół prostokątny – do jakiej kuchni będzie pasować?

Stół prostokątny do kuchni to wariant uniwersalny, klasyczny. Pasujący do kuchni tradycyjnych, nowoczesnych, industrialnych, glamour, czy nowojorskich. Stół prostokątny, w zależności od wystroju wnętrza, będzie odznaczać się odmiennymi cechami. I tak w kuchni loft znakomicie zaprezentuje się masywny, prostokątny stół z drewnianym blatem, na metalowych, czarnych nogach. W kuchni glamour  stół w połyskującej bieli, natomiast w kuchni klasycznej model w ciepłym odcieniu drewna.

Ciemny, drewniany stół w jasnej, dużej kuchni.

Stół prostokątny jest wyjątkowo ustawny. Możesz umiejscowić go zarówno na środku kuchni, jak i przy jej ścianie, oknie, czy w rogu pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele miejsca. Takie ustawienie stołu sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy na co dzień nie będzie zasiadać przy nim taka liczba osób, do jakiej został stworzony. Również i w tym przypadku warto zdecydować się na dodatkową funkcję w postaci rozsuwanego blatu. Przyda się ona podczas świąt, urodzin, czy innych spotkań w większym gronie.

Drewniany stół kwadratowy.Stół kwadratowy czy prostokątny do kuchni?

Poza prostokątnymi stołami do kuchni w ofercie sklepów meblowych pojawiają się także stoły kwadratowe. Stoły kwadratowe to najczęściej modele mniejsze, zgrabniejsze, przeznaczone dla 2 lub 4 osób. Występują jednak oczywiście również w większych wymiarach. Są tak samo ustawne, jak stoły prostokątne. Będą dlatego idealnym wyborem do niewielkich kuchni, jak i dla mniej licznych rodzin.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on