Białe meble to wyposażenie, obok którego wielu z nas nie przejdzie obojętnie. Niestety, mają one również tendencję do łatwiejszych zabrudzeń oraz nieestetycznego żółknięcia. Właśnie dlatego wymagają odpowiedniej i regularniej pielęgnacji, która przez lata utrzyma je w doskonałym stanie. Zwłaszcza gdy na jasną zabudowę zdecydowaliśmy się w narażonej na częstsze zabrudzenia kuchni. Jak prawidłowo dbać o białe meble w tym pomieszczeniu i o czym powinniśmy pamiętać podczas ich pielęgnacji?

O tym, czy białe meble w kuchniach modułowych będą dobrym wyborem, pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Dzisiaj skupimy się na technice i sposobie czyszczenia kuchennej zabudowy wykonanej z jasnych płyt meblowych. Jakich środków używać, czego unikać, jak często przecierać nasze meble?

Pielęgnacja białych mebli — zasady ogólne

Białe meble zawsze czyścimy od góry do dołu. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób znajdujący się na nich kurz, brud oraz zacieki nie będą przedostawać się na powierzchnię, którą chwilę wcześniej umyliśmy, tylko opadać na dół — w stronę podłogi.

Wybierajmy preparaty dopasowane do materiałów, z jakich wykonana jest nasza zabudowa. Fronty matowe oraz w połysku będą wymagać użycia odmiennego środka. Podobnie w przypadku jasnego blatu — płyn powinien zostać dobrany do wykorzystanego w produkcji tworzywa. Zanim przystąpimy do właściwych czynności, wypróbujmy na niewielkiej bocznej powierzchni, czy nasz preparat na pewno nie powoduje uszkodzeń i niepożądanych skutków.

Czym czyścić białą zabudowę?

Do pielęgnacji wszystkich rodzajów białych mebli świetnie sprawdzi się klasyczna miękka ściereczka z mikrofibry. Przed użyciem wybranych preparatów, pamiętajmy jednak, aby dokładnie oczyścić naszą zabudowę kuchenną z kurzu, miotełką lub bawełnianą szmatką.

Do standardowych frontów możemy używać mleczka do czyszczenia mebli w kolorze białym. Przed nałożeniem na powierzchnię upewnijmy się, że produkt nadaje się do spłukania i nie pozostawia osadu. Jeśli nasza zabudowa wykonana jest z okleiny oraz płyty MDF, unikajmy stosowania wody, octu oraz płynu do mycia szyb. Mogą one bowiem spowodować spuchnięcie lub rozwarstwienie mebli.

Kuchenne szafki raz na kilka miesięcy (najlepiej co kwartał) wymagają również gruntownego odtłuszczenia. Czynność tę wykonajmy przy pomocy przeznaczonego do tego detergentu lub odplamiacza do tłuszczu, który rozprowadzimy gąbką.

Zasady pielęgnacji mebli kuchennych w połysku

Kupując wyposażenie o frontach w wysokim połysku, takie jak meble kuchenne OLIVIA SOFT, miejmy na względzie, że większości z nich na początku pozostaje zabezpieczona specjalną folią ochronną. Po jej zerwaniu przez miesiąc nasza zabudowa będzie wymagać zatem szczególnej, delikatnej pielęgnacji. Zalecamy, aby w tym okresie przecierać fronty i blaty miękką, suchą ściereczką z mikrofibry.

Meble w połysku nie lubią ostrych, szorstkich gąbek i szmatek. Mleczek czyszczących, a także środków na bazie intensywnych substancji, takich jak alkohol, amoniak i aceton. Unikajmy również narażania ich na nadmierne działanie wody oraz wysokich temperatur.

Kuchenna zabudowa wykonana w połysku wymaga regularnej pielęgnacji. Nie doprowadzajmy do zasychania na powierzchniach plam z tłuszczu lub powstawania zacieków. Do czyszczenia polecamy używać miękkiej ściereczki nasączonej wodą z płynem do mycia naczyń lub też specjalnych środków do powłok lakierowanych. Dobrze sprawdzają się także preparaty w sprayu o działaniu nabłyszczającym, jak i ściągającym tłuszcz.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on