Stylistyka skandynawska rozgościła się na dobre w naszych domach. Chętnie urządzamy w niej nie tylko salony i sypialnie, ale również kuchnie. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ wystrój bliski krajom północy jest wyjątkowo przytulny, klimatyczny i rodzinny. Na jakie elementy powinniśmy więc zwrócić uwagę, urządzając skandynawską kuchnię?

Jak urządzić skandynawską kuchnię?

Kuchnie modułowe urządzone w popularnym wystroju skandynawskim prezentują się przejrzyście oraz czysto. Są to wnętrza o tradycyjnym, ciepłym duchu oraz atmosferze sprzyjającej gotowaniu i długim rozmowom. Co tworzy charakter skandynawskich kuchni?

Kolory

Pierwsze skojarzenie ze stylistyką skandynawską to oczywiście… biel! Przejrzysta, jasna, naturalna. Dająca ogromne możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. To dominująca we wnętrzach barwa, jednakże nie jedyna, spośród których możemy wybierać. Skandynawski design uwielbia również rozmaite odcienie szarości i beżu, ponieważ podobnie jak biel, znakomicie łączą się z drewnem. Dzięki jasnym, bazowym kolorom nasza kuchnia będzie sprawiać wrażenie przestronniejszej oraz wypełnionej harmonią i spokojem.

Zabudowa kuchenna

Jeśli pragniemy wprowadzić do naszej kuchni skandynawskiego ducha, powinniśmy zrezygnować z zabudowy o wysokim połysku i całkowicie gładkich, bezuchwytowych powierzchniach. Są to bowiem elementy bliższe nowoczesnemu designowi.

Doskonałym przykładem zabudowy kuchennej wykonanej w stylistyce skandynawskiej, są meble kuchenne KAM MONO p2, dostępne zarówno w wybarwieniu białym, jak i szarym. Fronty w wersji klasycznej o matowym wykończeniu posiadają subtelne frezy, nadające szafkom klimatycznego, eleganckiego wyglądu.

Meble kuchenne inspirowane Skandynawią są lekkie, a zarazem funkcjonalne. Bazują na połączeniu bieli i szarości z drewnem, czarnym metalem, jasnymi cegiełkami bądź kafelkami. Popularny element zabudowy stanowią także szklane witryny, najczęściej zlokalizowane na górnych szafkach oraz otwarte półki. We wnętrzu tym nie może zabraknąć również stołu. Idealna skandynawska propozycja to stół MOSSO I – prosty, a zarazem stylowy i pełen gracji. Łatwo dopasujemy go do dowolnej zabudowy.

Wykończenia – materiały i dodatki

Podczas wykańczania kuchni skandynawskiej, nie możemy zapomnieć o kluczowych materiałach, tworzących ostateczny klimat każdego pomieszczenia. Jest to w pierwszej kolejności drewno, wykorzystywane jako surowiec na kuchenne żaluzje, blaty oraz wykończenia stołów i krzeseł. Do jednych z podstawowych tworzyw należy także szkło oraz metal. Ponadto, w kuchni skandynawskiej powinno znaleźć się miejsce na jasne cegiełki oraz kamień, z którego często wykonuje się powierzchnie robocze.

Skandynawski design uwielbia również naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna. Możemy wkomponować je do naszego wnętrza w postaci obrusu na stół lub ściereczek do wycierania naczyń. W takiej kuchni świetnie zaprezentują się także wiklinowe lub drewniane pojemniczki i kosze na przyprawy bądź żywność. Dobrym wyborem będą ponadto metalowe pudełka na prawdziwe zioła, zawieszone na relingu kuchennym.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on