Projektując kuchnię, zdecydowana większość z nas w pierwszej kolejności skupia się na rozmieszczeniu kuchennej zabudowy oraz jej stylistyce. Jest to oczywiście naturalna i najwygodniejsza sekwencja, pozwalająca uniknąć wielu błędów. Po wybraniu i zamontowaniu szafek oraz sprzętów AGD przychodzi jednak pora na pozostałe elementy, które uzupełnią wystrój naszej kuchni. Jednym z nich są krzesła, stanowiące podstawowe wyposażenie każdego domu. Jak dopasować je do naszych wnętrz i czym powinniśmy kierować się przy ich wyborze?

Krzesła w kuchni: od czego zacząć?

Poszukując krzeseł do kuchni, musimy wziąć pod uwagę nie tylko ogólną stylistykę tego pomieszczenia, ale również jego wielkość. W małych wnętrzach nie możemy pozwolić sobie na całkowitą dowolność, a przede wszystkim kierować się funkcjonalnością danych rozwiązań.

Kolejne kryterium to rodzaj stołu. Czy będzie to klasyczny stół pokojowy, barek, a może przedłużony blat roboczy? Do każdego z nich pasować będzie inny typ krzesła!

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, czy nasze główne miejsce do spożywania posiłków zlokalizowane jest w samej kuchni, czy też jadalni. Druga z możliwości dotyczy przede wszystkim kuchni otwartych na salon. W takim przypadku warto zdecydować się na bardziej reprezentatywne i eleganckie modele, na przykład fotelowe krzesła tapicerowane.

Hokery, czyli eleganckie krzesła barowe

Hoker to obowiązkowe wyposażenie kuchni posiadającej barek lub wysoki blat. W sklepach znajdziemy obecnie wygodne modele z oparciem, obite miękką tkaniną, w stylu hokera TRIX H-1 lub też proste krzesła barowe, swoją formą przypominające podwyższane taborety. To rozwiązanie wybierane nie tylko w przestronnych, nowoczesnych kuchniach, ale również kawalerkach, w których zrezygnowano z tradycyjnego stołu.

Taboret do dużej i małej kuchni

Taboret to mebel nieodłącznie kojarzący się z wystrojem mieszkań w czasach PRL-u. Wielu z nas pamięta go z okresu dzieciństwa lub kuchni swoich babć. Czy obecnie jest to wnętrzarski hit, czy też zapomniany element wyposażenia wnętrz?

Taboret to przede wszystkim niezwykle uniwersalne krzesło, które dzisiaj przeżywa swoją drugą młodość. Świetnie wpasuje się do małych i wąskich kuchni modułowych, gdzie możemy bez problemu wsunąć go pod blat stołu i w ten sposób zwiększyć swobodną przestrzeń do poruszania się. Poza tradycyjną funkcją siedziska, taboret pozwala nam również dosięgnąć do trudno dostępnych szafek, umieszczonych pod sufitem. Designerskie modele doskonale sprawdzą się także jako mini stoliczek lub półka na m.in. kosze z owocami.

Krzesła kuchenne nowoczesne czy eleganckie?

Poszukując mebli do kuchni, możemy zdecydować się na miękkie krzesła tapicerowane lub “surowe”, pozbawione obicia na oparciu i siedzisku. Jeśli wybierzemy pierwszy z wariantów, pamiętajmy, aby zwracać uwagę na rodzaj użytych tkanin. Materiały wykorzystywane w kuchni powinny cechować się plamoodpornością oraz łatwością w czyszczeniu, zwłaszcza w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci.

Eleganckie fotelowe krzesła tapicerowane z przeszyciami lub pikowaniem to idealne uzupełnienie wnętrz w stylu glamour. Coraz to częściej podobne modele spotkamy również w nowoczesnych aranżacjach eklektycznych, w których przeplatają się akcenty charakterystyczne dla różnorodnych stylów. Miejmy jednak na względzie, że są to krzesła o bardziej rozłożystej formie, potrzebujące więcej przestrzeni na ich wygodne usytuowanie.

We współczesnych kuchniach dużą popularnością cieszą się również designerskie krzesła transparentne lub kultowe skandynawskie modele, takie jak krzesło ERIC, dostępne w ponadczasowej szarości lub bieli.