Wąskie pomieszczenia często przysparzają pewnych problemów aranżacyjnych. Wymagają dobrego, przemyślanego projektu oraz zastosowania indywidualnych rozwiązań. Nie inaczej sprawa ma się, gdy mowa o wąskiej kuchni w bloku. Miejscu, w którym każdego dnia od świtu do zmierzchu dzieje się bardzo dużo. Jak urządzić wąską kuchnię? Jak ustawić w niej meble? Oto kilka rekomendowanych propozycji!
Kuchnia to pomieszczenie, które niezależnie od metrażu powinno gwarantować funkcjonalność i najwyższy komfort użytkowania. W głównej mierze decyduje o tym ilość miejsca do przechowywania, przestrzeń robocza do przygotowywania posiłków i zastosowany rodzaj zabudowy, pozwalający na swobodne przemieszczanie się pomiędzy strefami.
Jaka zabudowa do wąskiej kuchni w bloku?
Najpopularniejsze rodzaje kuchennej zabudowy to zabudowa w kształcie litery „U”, „L”, zabudowa jednorzędowa lub dwurzędowa. Wąska kuchnia przeważnie nie pozwala nam tu jednak na pełną dowolność.
W wąskiej kuchni w bloku wybór pada najczęściej na funkcjonalną i dającą wiele możliwości zabudowę w kształcie litery „L” lub kuchnie modułowe jednorzędowe. Są one rekomendowane w szczególności wtedy, gdy chcemy urządzić wąską kuchnię w bloku ze stołem lub wąską kuchnię w bloku z oknem. Brak zabudowy na jednej ze ścian pozwoli nam na wygospodarowanie chociażby niewielkiej przestrzeni do spożywania posiłków. Miejsce to może znaleźć się również pod oknem, tworzone przez przedłużony blat roboczy. W wąskiej kuchni rekomendujemy przede wszystkim zgrabne stoły prostokątne lub kwadratowe zamiast okrągłych i owalnych. Warto rozważyć ponadto przykręcany do ściany blat, który nieużytkowany pozostaje złożony i nie zabiera dzięki temu miejsca. Wybór pomiędzy zabudową w kształcie litery „L” a kuchnią jednorzędową zawsze zostanie uwarunkowany specyfiką pomieszczenia, a także indywidualnymi preferencjami. Jeśli przykładowo kuchnia ma służyć dwóm młodym osobom, które często stołują się również na mieście, zgrabna zabudowa jednorzędowa będzie z reguły w pełni wystarczająca.
Kuchnia dwurzędowa lub układ w kształcie litery „U” będą możliwe do zastosowania wyłącznie wtedy, gdy odległość pomiędzy dwoma równoległymi rzędami szafek wyniesie minimum 120 cm. Należy jednak pamiętać, że nawet gdy metraż wnętrza pozwala nam na układ dwurzędowy, w wąskich kuchniach czasami może on przytłoczyć tę przestrzeń. Aby uniknąć takiego wrażenia, zrezygnujmy z drugiego poziomu szafek po jednej stronie. Jednocześnie zdecydujmy się na pełne zabudowanie drugiej strony, w której ukryjemy lodówkę, piekarnik i mikrofalówkę. Takie ustawienie mebli jest bardziej dynamiczne i ożywia całą przestrzeń bez efektu jej zagracenia.
Jakie powinny być meble do wąskiej kuchni?
Odpowiednie ustawienie szafek to połowa sukcesu. Nie bez znaczenia pozostaje również ich głębokość, szerokość oraz to, jak zostaną zagospodarowane we wnętrzu. Czy zdecydujemy się na klasyczne półki, czy szuflady? W wąskiej kuchni w bloku lepszym rozwiązaniem w dolnych szafkach będzie dominacja głębokich szuflad. Możliwość ich pełnego wysunięcia wraz z zawartością pozwoli nam na szybki i co najważniejsze bardzo wygodny dostęp do każdej rzeczy. W głębokich szufladach możemy umieścić nawet kosze na śmieci.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zabudowę w kształcie litery „L” lub „U”, kluczowym elementem w wąskiej kuchni pozostanie także odpowiednie zaprojektowanie szafek narożnych. W takich szafkach świetnie sprawdzają się obrotowe, wysuwane półki, dzięki którym nic nie zginie w głębokim wnętrzu.
W zwiększeniu funkcjonalności wąskiej kuchni w bloku mogą nam ponadto bezuchwytowe systemy otwierania szuflad i szafek. Uchronią nas one przed ryzykiem bolesnego uderzenia się o wystające uchwyty. W przypadku poruszania się po wąskich pomieszczeniach jest ono oczywiście o wiele większe.
Jeśli podczas urządzania wąskiej kuchni chcemy jednocześnie nieco powiększyć dostępną przestrzeń, postawmy na zabudowę w jasnym kolorze. Niekoniecznie musi być to sama biel, a na przykład biel w połączeniu z szarością, beżem, drewnem, a nawet czernią! Pomogą nam w tym również wykończone w połysku fronty lub przeszklenia.