Mała kuchnia może okazać się dla wielu prawdziwym utrapieniem, szczególnie w przypadku, gdy przestrzeń ta wykorzystywana jest każdego dnia przez wielu domowników. Funkcjonalne i wygodne urządzenie wnętrza o niewielkich rozmiarach to nie lada wyzwanie, wymagające bardzo dobrego projektu. Pamiętajmy jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Przedstawiamy zatem najlepsze sposoby na maksymalne wykorzystanie kuchennej przestrzeni!
Przemyślane rozmieszczenie mebli kuchennych
To pierwsza i zdecydowanie najważniejsza czynność, którą należy wykonać, projektując nową kuchnię. O czym powinniśmy więc pamiętać?
Wyobrażenia często bywają różne, jednakże w małej kuchni należy unikać jednolitej wysokiej zabudowy górnej, która optycznie pomniejszy i przytłoczy dostępną przestrzeń oraz stworzy nieco “pudełkowy” efekt. Tego typu szafki mogą natomiast zostać wykorzystane przykładowo tylko na jednej ze ścian lub w sytuacji, w której zdecydujemy się na przeszklone lub częściowo przeszklone fronty.
Najlepszy wyborem będą zatem niskie szafki, które w wąskich kuchniach powinny zostać zamontowane po jednej stronie pomieszczenia, z kolei we wnętrzach o podstawie kwadratu trafionym pomysłem okaże się ustawienie ich w kształcie litry “L”. Zachęcamy do wyboru mebli modułowych, dających ogromne możliwości aranżacyjne, takich jak nowoczesny system KAM MONO P2 lub utrzymany w tradycyjnej stylistyce meble kuchenne KAM DUO.
Odpowiednia kolorystyka i oświetlenie
W przypadku małych kuchni zasady są proste: jasna kolorystyka oraz oświetlenie blatów i szklanych witryn. Zdecydowanie odradzamy ciemne kolory ścian i mebli. Nietrafionym pomysłem będzie również rezygnacja z punktowego oświetlenia. Chcąc wydłużyć kuchnię warto natomiast zastosować podłużne pasy na podłodze lub ścianie, pionowe półki oraz fronty wykonane w wysokim połysku.
Sprytne patenty
O funkcjonalności niewielkich kuchni decydują zarówno meble, jak i wewnętrzny system przechowywania, który powinien odznaczać się wystarczającą pakownością oraz pozwalać na utrzymanie porządku i wygodną segregację. Wśród sprawdzonych rozwiązań, na uwagę zasługują szafki z wysuwanymi lub obrotowymi półkami, wewnętrzne przegrody na drobne akcesoria, drążki na doniczki lub pojemniki oraz tablice magnetyczne, na których możemy przyczepiać metalowe przedmioty. Wnękę między szafkami a ścianą warto wykorzystać natomiast na wysoką półkę cargo.
W kuchniach modułowych znajdziemy również miejsce dla części jadalnej! Jak to możliwe? Wystarczy wyposażyć swoje wnętrze w składany stół i krzesła lub też przedłużyć blat kuchenny, który w ten sposób stworzy wąską, ale praktyczną ladę.