Jeden z podstawowych elementów, składających się na kuchenne wyposażenie stanowi stół jadalny. Dzisiaj, jego obecność w tym wnętrzu nie jest jednak tak jednoznaczna, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Klasyczny stół coraz to częściej bywa zastępowany przez inne rozwiązania. Czy w takim razie oznacza to, że nie jest on obecnie niezbędnym meblem w kuchni? Sprawdźmy, z jakich wariantów i możliwości możemy skorzystać!
Stół w kuchni – kiedy będzie potrzebny?
Stół w kuchni jest przestrzenią wielofunkcyjną. To właśnie przy nim spożywamy posiłki, pracujemy, odrabiamy zadania domowe, czy też prowadzimy rodzinne narady. Jego obecność odgrywa zatem ogromną rolę w każdym domu i mieszkaniu. W jakich sytuacjach stół w kuchni będzie najlepszym z możliwych rozwiązań?
O umieszczeniu stołu w kuchni zadecyduje przede wszystkim jej metraż. Jeśli po rozplanowaniu kuchennej zabudowy uznamy, że dysponujemy odpowiednią, dającą swobodę przestrzenią, nie warto uciekać się do innych możliwości. Stół jadalny będzie doskonałym wyborem w kuchniach zamkniętych, stanowiących oddzielne pomieszczenie. Najczęściej z takim rozwiązaniem spotkamy się w starej zabudowie domów jednorodzinnych, gdzie nie praktykowano otwierania kuchni na salon. Układ ten jest także charakterystyczny dla mieszkań w bloku. Tutaj zachodzi jednak ryzyko umieszczenia kuchni na planie wąskiego prostokąta. W takim przypadku najczęściej rezygnuje się ze standardowego stołu. Jeśli jednak dysponujemy dodatkową powierzchnią, możemy bez obaw wyposażyć tę przestrzeń w zgrabny, funkcjonalny mebel. Będzie nim rozkładany stół VITRO II do nieco większych kuchni lub też kompaktowy stół SIGMA do najmniejszych pokojów. Zakup klasycznego stołu jest zalecany w szczególności, gdy posiadamy małe dzieci, które potrzebują odpowiednich warunków do spożywania posiłków.
Co zamiast klasycznego stołu w kuchni? Blat, barek, a może wyspa?
Popularną alternatywą dla klasycznego stołu w kuchniach modułowych w bloku jest blat, będący przedłużeniem blatu roboczego. Pod miejscem, mającym służyć spożywaniu posiłków nie umieszcza się oczywiście szafek, pozostawiając wolną przestrzeń na nogi. Usytuowanie tego rodzaju „stolika” może znajdować się tuż pod oknem lub na jednej ze ścian – w zależności od zabudowy i układu pomieszczenia.
Nie jest to jednak jedyna możliwość. Drugą propozycję stanowi niewielki mocowany do ściany blat, z funkcją składania. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku najlepszym rodzajem krzeseł, które wpasują się w taką aranżację, jednocześnie nie zabierając przestrzeni, będą wysokie taborety.
Obecnie, nowe budownictwo preferuje kuchnię otwartą na salon lub jadalnię. W takiej sytuacji popularne staje się umieszczanie na granicy tych pomieszczeń wysokiego barku z hokerami. Jest to bardzo funkcjonalne, a przy tym dobrze prezentujące się rozwiązanie, które doskonale zastępuje tradycyjny stół. Z taką zabudową spotkamy się także w kawalerkach, gdzie każdy metr pozostaje na wagę złota.
Kolejną z możliwości, która może stać się zamiennikiem dla stołu kuchennego, jest wyspa. Co jednak ważne, jej konstrukcja powinna pozostawiać wygodne miejsce na nogi. Wyspa może być wykorzystywana jako dodatkowy blat roboczy, czy też okazjonalnie służyć jako miejsce do spożywania posiłków.
Wszystkie z powyższych rozwiązań sprawdzą się doskonale u osób młodych bądź par lub rodzin bezdzietnych. W innych przypadkach, posiadanie stołu, czy to w kuchni, czy to w jadalni może okazać się jednak koniecznością.