Na myśl o czarnej kuchni jedni z nas krzykną z przerażenia. Drudzy natomiast pokiwają głową z aprobatą i zaczną zastanawiać się, jak czarna kuchnia prezentowałaby się w ich domu lub mieszkaniu. Do której grupy się zaliczasz? Jeśli nie wykluczasz ciemnej aranżacji przestrzeni kuchennej, sprawdź, jak zrobić to mądrze, stylowo i z pomysłem!

Czarna kuchnia – ponuro, czy jednak elegancko?

Mimo że trendy aranżacyjne od lat przyzwyczajają nas do zaskakujących rozwiązań, czerń we wnętrzach nadal wywołuje wiele emocji i sprzeczne odczucia. Pamiętajmy jednak, że czarna kuchnia nie musi być czarna od podłogi aż po sam sufit. Taki układ to raczej rzadkość. W zdecydowanej większości przypadków występuje w towarzystwie innych kolorów i struktur. Możemy więc pożegnać się z główną obawą w postaci tego, że czarny kolor w pomieszczeniach odczuwalnie je pomniejszy, czy też wprowadzi do środka ponurą, przygnębiającą aurę.

Biało-czarna, nowoczesna kuchnia. Będzie wręcz przeciwnie. Czarna kuchnia stanie się miejscem eleganckim, szykownym i nad wyraz stylowym. Nabierze charakteru, jednocześnie zapewniając nam pożądaną intymność i nastrój. Odczujemy to w szczególnym stopniu wieczorami.

Kuchnie modułowe w kolorze czarnym mają również inne zalety. Dają nam bardzo duże możliwości aranżacyjne, ponieważ doskonale wyglądają w towarzystwie wszystkich barw. W wielu przypadkach czarne meble lepiej niż białe szafki kuchenne kamuflują ponadto niektóre zabrudzenia lub smugi! Oczywiście nie oznacza to, że ciemna kuchnia wcale nie wymaga sprzątania. Może jednak okazać się mniej wymagające niż jasne, sterylne wnętrza, które niejako wymuszają na nas podtrzymywanie takiego efektu.

Kto zainteresuje się w takim razie czarną kuchnią? Będą to przede wszystkim entuzjaści nowoczesnych oraz industrialnych przestrzeni, w których kolor czarny pojawia się zdecydowanie najczęściej. Z drugiej jednak strony czarna kuchnia może zafascynować również miłośników luksusowych i eleganckich aranżacji w stylu glamour. Czarna zabudowa w połysku w połączeniu z jasnym marmurem stworzy właśnie taki efekt!

Czarna kuchnia – o jakich zasadach warto pamiętać?

Główną, podstawową zasadą związaną z aranżacją czarnej kuchni jest odpowiednie dopasowanie „ilości” tego koloru do wielkości wnętrza oraz jego nasłonecznienia. Czerń nie jest szczególnie rekomendowana w bardzo małych i ciemnych wnętrzach. Gdy jednak nasza kuchnia znajduje się na nieco większej lub otwartej przestrzeni, a przy tym posiada duże okna, nie powinniśmy mieć żadnych obaw, aby zastosować właśnie tę barwę. Z drugiej strony, właściciele niewielkich pomieszczeń mogą rozważyć czarną zabudowę wyłącznie w jednej linii, a nie na dwóch poziomach, tj. w postaci szafek górnych i dolnych. Nawet taki akcent czerni zagwarantuje nam doskonałe efekty!

Czarna kuchnia z salonem.

Decydując się na czarną kuchnię, nasz wybór może paść na meble o matowym wykończeniu lub fronty w połysku. Pierwszy wariant jest charakterystyczny przede wszystkim dla kuchni industrialnych. Widać to na przykładzie aranżacji z wykorzystaniem mebli KAM MONO F.

Meble kuchenne system KAM MONO F.

Połysk będzie natomiast wyglądać doskonale zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i glamour. Lustrzane fronty świetnie sprawdzają się ponadto w mniejszych wnętrzach, ponieważ mogą wizualnie powiększyć dostępną przestrzeń. Nie zrobią tego wprawdzie w tak znacznym stopniu, jak białe, jednak gdy chcemy nadać naszej aranżacji lekkości, warto wybrać właśnie ten wariant.

Jakie materiały i kolory pasują do czarnych mebli w kuchni?

Czarna zabudowa pozwala nam wykończyć kuchnię na wiele sposobów. Gdy chcemy, aby było to wnętrze nowoczesne, możemy zestawić ją z bielą lub szarością. Do kuchni w stylu loft najczęściej wybiera się z kolei beton i jasne drewno, które ociepla ciemną aranżację. Czarna kuchnia z drewnem to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych zestawień! Jeżeli natomiast chcemy nadać naszej przestrzeni wyjątkowego szyku, połączmy czarne meble w połysku z naturalnymi kamieniami – granitem lub marmurem. Możemy dodać nawet soczystą czerwień, tak jak poniżej.

Czarna kuchnia z akcentami czerwieni.

Jakie AGD będzie pasować do czarnych mebli? Najczęściej wybór pada na ciemne sprzęty lub o metalicznym wykończeniu. Czarne lodówki i piece, czarne kamienne zlewy oraz czarną armaturę. Co w takim razie z klasycznym, srebrnym AGD? Srebrne AGD będzie pasować w szczególności do czerni z dodatkiem bieli i połysku.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on