Zanim zaczniemy wybierać kuchenną zabudowę, sprzęty AGD i pozostałe wyposażenie, musimy wykonać jedną, istotną czynność. Pomiar. Zmierzyć dokładnie każdą ze ścian, uwzględniając okna, drzwi i wszelkiego rodzaju wnęki lub załamania. Następnie możemy rozpocząć projektowanie. W aranżacji kuchni bardzo pomoże nam znajomość kluczowych, absolutnie podstawowych zasad. Jakich? Przypomnimy je w dzisiejszym artykule!
Trójkąt roboczy
Każdy, kto ma już na swoim koncie urządzanie kuchni, wie doskonale, co kryje się pod tym pojęciem. Dla osób, które dopiero po raz pierwszy przystępują do tego zadania, zasada trójkąta roboczego może być natomiast mniej znana. Określa ona sposób rozmieszczenia trzech kluczowych „punktów” w tym pomieszczeniu: lodówki, zlewozmywaka oraz płyty kuchennej/piekarnika. Powinny odpowiadać one wierzchołkom tytułowego trójkąta, z zachowaniem odpowiednich odległości.
Zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, odległości te prezentują się następująco:
- Odstęp między lodówką i zlewozmywakiem: 120-210 cm
- Odstęp między zlewozmywakiem i kuchenką: 120-210 cm (w małych pomieszczeniach może być to 90 cm)
- Odstęp między lodówką i kuchenką: 120-270 cm
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Oto kilka dodatkowych wskazówek: Nie ustawiajmy lodówki w pobliżu okna, jak i w pobliżu kuchenki i piekarnika. W ten sposób będzie się ona nagrzewać i zwiększać pobór prądu, aby utrzymać niską temperaturę. W większej odległości od okna umieśćmy również płytę grzewczą. Zwłaszcza gdy są to palniki gazowe.
Jakie wymiary i odległości uwzględniać przy urządzaniu kuchni?
Przed projektowaniem kuchni warto zapoznać się z kilkoma pomocnymi liczbami, które pozwolą nam na ergonomiczne urządzenie tego wnętrza.
- Wysokość blatu roboczego: Aby określić optymalną wysokość blatu, stańcie w miejscu, w którym będzie on miał się znaleźć i zegnijcie ręce w łokciach do kąta 90 stopni. Blat powinien zostać umieszczony na wysokości o 10-15 cm niższej niż Wasze zgięte ręce. Niewskazane postawy to garbienie się, schylanie oraz trzymanie rąk powyżej naturalnego zgięcia w łokciach do kąta 90 stopni. Standardowo blaty robocze montuje się na wysokości ok. 85-86 cm.
- Główny blat roboczy: Główna, robocza część blatu powinna wynosić nie mniej niż 60 cm szerokości. Rekomendowane wymiary to 60-120 cm. Główna, czyli ta, na której będziemy przygotowywać wszystkie posiłki. Zalecana szerokość blatu pomocniczego to natomiast ok. 40 cm.
- Odległość między blatem a szafkami wiszącymi: Wygodną pracę zapewnią nam szafki wiszące na wysokości ok. 55-60 cm nad linią blatu.
- Odległość między szafkami zlokalizowanymi po obu stronach kuchni: Jeżeli nasza zabudowa jest dwurzędowa lub przyjmuje kształt litery „U”, minimalna odległość między równoległymi szafkami to 90 cm. Rekomendowana wynosi natomiast 120 cm.
Podział kuchni na strefy
Podczas planowania kuchennej zabudowy i rozmieszczenia sprzętów AGD, uwzględnijmy także najważniejsze strefy. To odpowiednio:
- Strefa do przechowywania artykułów spożywczych (lodówka)
- Strefa na drobne naczynia (talerze, porcelana, szkło, tace, stolnice, sita)
- Strefa mycia i sprzątania (zlew oraz znajdująca się pod nim szafka)
- Strefa przygotowywania posiłków (blat roboczy, szafki z przyborami i narzędziami, przyprawami, artykułami spożywczymi)
- Strefa gotowania (piekarnik i płyta grzewcza, szafki na garnki, patelnie, rondle)
Na wygodne i zgodne z naszymi potrzebami zaprojektowanie kuchni pozwolą nam ergonomiczne kuchnie modułowe. W tym przypadku samodzielnie decydujemy o ich wymiarach i rozmieszczeniu, dzięki czemu zyskujemy całkowity wpływ na ostateczny wygląd i charakter naszej zabudowy.
Rodzaj posiadanej zabudowy jest głównym czynnikiem, który przesądza o funkcjonalności naszej kuchni. Doceniajmy dlatego zalety dużych, głębokich i wysuwanych szuflad, w których doskonale przechowuje się garnki i patelnie. Takie szuflady to dzisiaj także wygodne miejsce na kosze na śmieci! Zainteresujmy się ponadto bardzo praktycznymi półkami cargo oraz licznymi organizerami do szuflad i szafek. O ile w każdej chwili możemy przeorganizować sposób rozmieszczenia poszczególnych naczyń, przyborów, czy produktów, o tyle o wiele ciężej będzie nam zmienić rodzaj mebli do ich przechowywania.