Otwarta kuchnia, połączona ze strefą dzienną oraz częścią jadalną to układ powszechnie stosowany w nowym budownictwie. Jak odpowiednio zaaranżować tę wielofunkcyjną przestrzeń, aby była ona nie tylko uporządkowana i harmonijna, ale również maksymalnie funkcjonalna w codziennym użytkowaniu?
Połączenie pokoju dziennego z jadalnią, przy jednoczesnym otwarciu ich na kuchnię to rozwiązanie, które w zależności od dostępnej przestrzeni, będzie prostsze lub nieco trudniejsze w dobrej aranżacji. Powinniśmy pamiętać, że urządzenie strefy „3w1” wymaga przede wszystkim odpowiedniej powierzchni. Im mniejszy metraż, tym też zachodzi ryzyko, że nasze pomieszczenia zostaną zastawione zbyt dużą ilością mebli. W zachowaniu porządku pomaga subtelne wydzielenie granic pomiędzy strefą dzienną, jadalną oraz kuchenną. W jaki sposób możemy tego dokonać?
Jak wyznaczyć granicę pomiędzy kuchnią a pokojem?
Najczęściej, otwarta kuchnia łączy się bezpośrednio z dużym pokojem, w którym wydzielamy część dzienną i jadalną. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zatem umowne wyznaczenie przejścia pomiędzy kuchnią, a drugim pomieszczeniem. W tym przypadku warto wykorzystać rozwiązania takie jak:
- Pokrycie podłogi innym rodzajem wykończenia. W kuchni będą to najczęściej płytki, z kolei w salonie i jadalni panele bądź drewniany parkiet.
- Kuchnie modułowe z barkiem. Znajdujący się na granicy dwóch pomieszczeń barek lub podwyższony kuchenny blat to modny i chętnie wybierany wariant. Subtelnie zakryje on część kuchni, jak i stanie się dodatkowym punktem do spotkań.
- Wyspa kuchenna. Jeśli posiadamy dużą kuchnię, możemy uatrakcyjnić ją o wyspę, która zapełni pustą przestrzeń pośrodku. Podobnie jak barek, będzie ona również kolejnym, wydzielonym miejscem do prowadzenia rozmów i przygotowywania posiłków.
Podział na strefy – wydzielenie części dziennej i jadalnej
Do umownego rozgraniczenia części jadalnej od wypoczynkowej możemy wykorzystać przede wszystkim barwy i tekstury. Mowa tu o odmiennej kolorystyce ścian, czy też dekoracyjnych tapetach, cegiełkach lub innych rodzajach wykończeń, które przełamią monotonię w naszym wnętrzu.
Ponadto, do rozdzielenia dwóch stref świetnie nadają się meble. Sofa https://www.meblewersal.pl/2267-sofa-oskar-3.html ustawiona na środku pokoju, tyłem do stołu jadalnego to prosty i sprawdzony sposób na rozgraniczenie tych dwóch pomieszczeń. Jeśli pozwala nam na to stylistyka naszego wnętrza, możemy posłużyć się także otwartym regałem lub niską komodą. W ten sposób z pewnością unikniemy chaosu.
Kolejną z możliwości stanowią dodatki. Znakomity efekt da nam odmienne oświetlenie stołu w jadalni oraz części wypoczynkowej. Subtelną granicę pomoże wydzielić również duży dywan, czy dekoracyjny kwietnik na roślinność.
Brak miejsca – jak sobie z nim poradzić?
Jakie rozwiązania zastosować, gdy ogranicza nas wielkość dużego pokoju i mającej znaleźć się w nim jadalni? Co zrobić, aby nie rezygnować z wygodnej strefy wypoczynkowej oraz miejsca do spożywania posiłków?
Zawsze wybierajmy praktyczne, wielofunkcyjne meble. Zacznijmy od stołu z rozkładanym blatem, takiego jak https://www.meblewersal.pl/5998-stol-alaras-140.html. Na co dzień może on pozostać w standardowym ułożeniu, wynoszącym jedynie 140 cm długości. Gdy odwiedzą nas goście, rozbudujemy go natomiast do 200 cm.
W niedużych pokojach dziennych nie próbujmy również na siłę umieszczać obszernych zestawów wypoczynkowych. Postawmy na zgrabną, stylową sofę, którą uzupełnimy kompaktowym pufem lub fotelem. Warto rozważyć także zastąpienie tradycyjnych mebli ich wiszącymi odpowiednikami lub nowoczesnymi meblościankami modułowymi. Znajdziesz je tutaj. Poprzez system montażu nie zabiorą one cennej przestrzeni użytkowej.