W opozycji do surowych, minimalistycznych kuchni nowoczesnych stoi dziś styl rustykalny. Sielska, wiejska kuchnia przypominająca kuchnie naszych babć, w których zawsze pachniało świeżymi ziołami i domowymi wypiekami. Niezwykle klimatyczna, bliska naturze. Kuchnia w stylu rustykalnym będzie idealnym wyborem dla wszystkich osób, które lubią wnętrza z duszą. Jak urządzić takie pomieszczenie? O jakich zasadach pamiętać?
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Elementy charakterystyczne dla wiejskiej kuchni
Kuchnia w stylu rustykalnym jest pełna uroku i ciepła. Obecnie na wystrój ten decydują się nie tylko właściciele starszych domów i mieszkań, ale i osoby wybierające nowe budownictwo. W kuchni w stylu rustykalnym przez cały rok gościć może sielski i beztroski, letni klimat, przenoszący nas wspomnieniami w ukochane miejsca z dzieciństwa.
Kolory w kuchni rustykalnej
Kuchnie w stylu rustykalnym mają to do siebie, że są pomieszczeniami jasnymi i całkiem przestronnymi. Duże okna z pewnością będą w tym miejscu atutem. Efekt ten dodatkowo potęgują jasne kolory, które na stałe goszczą w aranżacjach rustykalnych. Jest to przede wszystkim śnieżna biel, beże, jasne odcienie szarości. W rustykalnej kuchni znajdziemy ponadto miejsce na delikatne akcenty pastelowej, łagodnej zieleni, mięty, czy błękitu.
Meble i sprzęty w kuchni rustykalnej
W kuchni w stylu wiejskim doskonale wyglądają przede wszystkim meble postarzane wykonane z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Możemy więc zdecydować się zarówno na wyposażenie vintage, jak i retro, takie jak kuchnie modułowe z kolekcji KAM MONO P2. Wyposażenie do kuchni w stylu rustykalnym występuję w naturalnych odcieniach drewna, bieli, a nawet jasnej szarości. Zabudowa o sielskim charakterze zdecydowanie unika minimalistycznych wykończeń w połysku. Stawia za to na matowe fronty z dekoracyjnymi frezami lub tłoczeniami. Nie bójmy się ponadto wyrazistych uchwytów, które podkreślą charakter naszych mebli. Idealnym rozwiązaniem będą także szklane witryny w górnych szafkach, kredens, czy otwarte półki na zastawę stołową lub sypką żywność w puszkach i pojemnikach.
Podczas poszukiwania sprzętów do kuchni w stylu wiejskim naszą uwagę powinny przykuć natomiast urządzenia w stylu retro, takie jak kuchenki gazowe. Są to również czarne i białe kamienne lub ceramiczne zlewozmywaki.
Materiały w kuchni rustykalnej
Głównym, podstawowym materiałem w szarej lub białej kuchni w stylu rustykalnym jest oczywiście drewno. We wnętrzu tym możemy wykorzystać ponadto kamienie (blat roboczy, podłoga), glinę, ceramikę i miedź (garnki, naczynia), a także bawełnę, len, wełnę (różnorodne tekstylia). W wiejskich kuchniach spotkamy się również z wikliną, z której wykonuje się kosze lub fotele. Najpopularniejszym rozwiązaniem na ścianę pomiędzy szafkami we współczesnych kuchniach inspirowanym sielskim klimatem są natomiast białe, prostokątne kafelki lub dekoracyjne mozaiki. Aby jeszcze bardziej spotęgować rustykalny wystrój, na jednej ze ścian możemy zdecydować się także na panele lub boazerię.
Dodatki w kuchni rustykalnej
Dodatków w kuchni rustykalnej zdecydowanie nie brakuje! W odróżnieniu od wnętrz nowoczesnych wiejskie kuchnie chętnie eksponują różnego rodzaju rzeczy na blatach, stołach, półkach, czy parapetach.
Najważniejsze dekoracje w kuchni rustykalnej to przede wszystkim:
- Prawdziwe zioła i rośliny w doniczkach, cięte kwiaty,
- Gliniana lub ceramiczna zastawa stołowa,
- Drewniane deski, chlebaki,
- Haftowane serwetki, obrusy, firanki,
- Wiklinowe kosze,
- Różnego rodzaju ozdobne pojemniki na żywność (szklane, metalowe, ceramiczne, drewniane)
Współczesną kuchnię rustykalną możemy wzbogacić ponadto o plakaty i obrazy oprawione w ramach, czy kuchenny reling, na którym wyeksponujemy vintage naczynia i akcesoria.