O funkcjonalności naszej kuchni decyduje przede wszystkim tworząca ją zabudowa. Poza klasycznymi szafkami z drzwiczkami i półkami część mebli przeznaczamy zawsze na szuflady. Poznajmy zatem główne i najważniejsze rodzaje kuchennych szuflad oraz sposób ich zagospodarowania!
Jak wykorzystuje się szuflady w kuchni?
Jeszcze do niedawna klasycznymi szufladami, z jakimi mogliśmy spotkać się w kuchniach, były szuflady płaskie, przeznaczane przede wszystkim na sztućce i niewielkie akcesoria. Dzisiaj wygląda to jednak zupełnie inaczej!
Szuflady na sztućce
Szuflady na sztućce charakteryzują się niedużą głębokością. Jeśli mamy wieloosobową rodzinę, na sztućce powinniśmy przeznaczyć szufladę płaską, jednak szeroką, taką jak https://www.meblewersal.pl/1718-szafka-tiffany-wiszaca-t20d60s3.html. Dzięki temu zyskamy pewność, że zmieścimy w niej cały komplet sztućców, a także dodatkowe chochle, łyżki do sałatek, czy specjalne nabieraki do miodu. Wygodnym miejscem na zlokalizowanie szuflad na sztućce będzie przestrzeń pod blatem roboczym, stosunkowo blisko zlewu, jak i kuchenki.
Jeśli chcemy zachować porządek pośród wszystkich akcesoriów, niezastąpiony okaże się wkład na sztućce do szuflady, zawierający liczne przegródki na noże, łyżki, łyżeczki, widelce oraz inne. To dzisiaj niezbędny element wyposażenia każdej szuflady o takim przeznaczeniu!
Szuflady na garnki i patelnie
W szufladach przechowuje się dzisiaj również garnki, patelnie oraz pokrywki. Będziemy potrzebować do tego szuflad o dużo większej głębokości, np. szafki CREATIVA CRE-9D z trzema szufladami o różnej pojemności. W najgłębszej warto umieścić garnki, a w nieco płytszej patelnie i pokrywki. Do szuflady z pokrywkami możemy zastosować także specjalne organizery, które podobnie jak w przypadku sztućców, pozwolą ułożyć je w wygodnej pozycji. Szuflady na naczynia do gotowania najlepiej umieścić w pobliżu kuchenki i płyty grzewczej.
Szuflady na przyprawy, suche produkty i przetwory
Jednym z zastosowań szuflad jest ponadto ich przeznaczenie na podręczną spiżarkę. Służą do tego wysuwane, praktyczne szafki cargo, składające się z głębokich półek na produkty takie jak mąka, cukier, ryż. W płytszych szufladach możemy przechowywać natomiast przyprawy w słoiczkach. Kuchnie modułowe oferują zróżnicowany wybór szuflad na rozmaite akcesoria oraz żywność. Szuflady cargo świetnie sprawdzają się zarówno pośrodku zabudowy, jak i na jej rogach lub końcach, pozwalając wykorzystać problematyczną przestrzeń. Miejsce na przyprawy powinno znajdować się natomiast podobnie jak szuflada na sztućce, blisko części roboczej.
Szuflady na drobne akcesoria
Współcześnie szuflady służą także do przechowywania wielu akcesoriów, takich jak worki na śmieci, gąbki, klipsy, spinacze, czy książki kucharskie. Na tego typu rzeczy najlepiej wybierać szuflady małe i stosunkowo płytkie, ponieważ łatwiej utrzymamy w nich porządek. W związku z tym, że nie są to produkty pierwszej potrzeby, możemy umieścić je w dolnych przegrodach lub szafkach zlokalizowanych na końcach lub w rogach zabudowy. Wyższe i łatwo dostępne szuflady zawsze przeznaczajmy na najważniejsze przybory, których używamy w kuchni każdego dnia.
Systemy zamykania szuflad
Obecnie w szufladach stosuje się następujące rodzaje prowadnic:
- Listwowe
- Rolkowe mocowane do skrzyni
- Rolkowe pełne
- Samozamykające się
Największą popularnością cieszą się szuflady na prowadnicach rolkowych pełnych, w których prowadnica jest jednocześnie bokiem skrzyni. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, a szafki stają się dzięki temu pojemniejsze. Jeśli chcemy natomiast uniknąć uciążliwego trzaskania, umożliwią nam to wygodne szuflady samozamykające się, które przy samym końcu w czasie domykania zwalniają.