Zlewozmywak w kuchni to rzecz zdecydowanie niezbędna. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: jaki model wybrać? Trzy najpopularniejsze rodzaje zlewozmywaków kuchennych to zlewy wykonane ze stali nierdzewnej, ceramiki i granitu. Poznajmy ich wady i zalety!
Zlewozmywak stalowy do kuchni – wady i zalety
Zlewozmywak ze stali nierdzewnej to klasyczny i najpopularniejszy z dostępnych wariantów, preferowany w większości polskich kuchni. Jeśli szukasz zlewu, który przez lata nie wyjdzie z mody i nie przestanie Ci się podobać, stal nierdzewna jest tutaj doskonałym kandydatem.
Dlaczego warto wybrać zlewozmywak ze stali nierdzewnej? Na uwagę zasługuje jego:
- solidność, wytrzymałość, odporność na wysokie temperatury, uszkodzenia i uderzenia
- dostępność w wielu różnych wariantach (m.in. o powierzchni matowej lub błyszczącej, gładkiej lub fakturowanej, jako zlewozmywak jedno- lub dwukomorowy)
- łatwość w utrzymaniu w czystości
- przystępna cena
- niepodatność na powstawanie trwałych plam, odbarwień
- uniwersalność (pasuje zarówno do kuchni modułowych nowoczesnych, jak i klasycznych
Czy zlewozmywak ze stali ma jakieś wady? Stalowe powierzchnie w większym stopniu uwydatniają zacieki z wody i osad z kamienia. Jeśli nie chcesz, aby były one aż tak wyraźne, rekomendowany będzie wybór zlewozmywaka stalowego o półmatowej (satynowej) powierzchni, która nieco je ukryje.
Pamiętaj jednak, że każdy zlew, bez względu na materiał, z jakiego został wykonany, wymaga systematycznej pielęgnacji. Tylko wtedy zachowa swój piękny wygląd przez znacznie dłuższy czas!
Zlewozmywak granitowy do kuchni – wady i zalety
Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie także zlewozmywaki granitowe. Bardzo eleganckie, stylowe, nowoczesne. Chętnie wybierane przez osoby, które chcą nadać swojej kuchni luksusowego wyglądu. Są to modele solidne, wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie wysokich temperatur. Do ich zalet należy również nieskomplikowana pielęgnacja, wymagająca jednak stosowania odpowiednich, łagodnych preparatów.
W przypadku wyboru zlewozmywaka granitowego trzeba natomiast z pewnością nastawić się na nieco większy wydatek niż w odniesieniu do wariantu stalowego. Granit wykazuje również większą wrażliwość na odbarwienia i powstawanie plam, mogących pojawiać się pod wpływem kontaktu z barwiącymi substancjami, jak kawa, sok z jagód, wino.
Zlewozmywak ceramiczny do kuchni – wady i zalety
Wśród zlewozmywaków kuchennych pojawiają się także zlewy ceramiczne. Najmniej popularne z omawianej trójki, co wynika z ich wysokiej ceny. Jest ona jednak uzasadniona, ponieważ to właśnie zlewozmywaki ceramiczne uchodzą za najtrwalsze, najwytrzymalsze z dostępnych na rynku modeli. Powstają w procesie wypalania gliny, w temperaturach przekraczających ponad 1000 st. C, co przekłada się bezpośrednio na ich solidność. Doskonale znoszą działanie wysokich temperatur, nie sprawiają trudności w czyszczeniu (choć jak wszystkie inne wymagają tu regularności), nie są podatne na silniejsze detergenty, czy przebarwienia.
Najczęściej spotykane modele to zlewozmywaki ceramiczne białe i kremowe, jednak w sklepach można doszukać się także produktów w czerni, a nawet brązie. Zlewozmywaki z ceramiki wyróżniają się w dodatku pięknym, eleganckim wyglądem. Prezentują się dlatego wspaniale w praktycznie każdej kuchni – nowoczesnej, klasycznej, vintage, kuchni skandynawskiej, angielskiej, czy prowansalskiej.