Kuchnia to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. To właśnie w niej rozpoczynamy nasz dzień od filiżanki aromatycznej kawy i pożywnego śniadania. To również tam nierzadko spędzamy ostatnie chwile przed zaśnięciem. Zanim jednak zaczniemy wybierać kuchenną zabudowę, pozostałe meble, rodzaj pokrycia posadzki, czy ścian, możemy stanąć przed jeszcze jednym, zasadniczym dylematem – aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?
Kuchnia w aneksie
Aneks kuchenny to charakterystyczny element nowego, współczesnego budownictwa. Kuchnia w aneksie otwarta dodatkowo na salon lub jadalnię tworzy przestronną, rozświetloną i funkcjonalną przestrzeń. Taki układ pomieszczeń sprzyja spędzaniu czasu razem, wspólnym rozmowom i rozrywkom. Jeżeli więc podczas spotkań z bliskimi chcemy przez cały czas uczestniczyć w toczących się dyskusjach, dzięki aneksowi kuchennemu połączonemu z częścią dzienną, nic nie będzie stało nam na przeszkodzie. Nie ominie nas również żaden wątek rozmowy!
Zaletą kuchni w aneksie jest także zwiększenie dostępnej przestrzeni, dlatego to rozwiązanie tak chętnie wybierane w kawalerkach oraz mieszkaniach o mniejszym metrażu. Kuchnia otwarta na salon bez ścianki działowej od razu sprawia, że wnętrze staje się bardziej funkcjonalne. W niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdzają się również gotowe zestawy meblowe, takie jak zestaw TIFFANY 260.
Decydując się na aneks kuchenny, musimy jednak pamiętać, aby zaaranżować go w sposób spójny z pozostałą częścią domu lub mieszkania. Kuchnia połączona z salonem powinna się wzajemnie uzupełniać, tworząc harmonię i porządek. Najlepsze kuchnie do aneksu kuchennego to kuchnie modułowe, doskonale dopasowujące się do różnych przestrzeni.
Czy kuchnia-aneks to w takim razie rozwiązanie dla każdego? Jest to obecnie układ, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Dla niektórych osób może być on jednak niezbyt komfortowy, co wynika z mniejszej prywatności. Jeżeli wolimy przygotowywać posiłki w samotności, otwarte pomieszczenie, do którego wgląd mogą mieć także osoby przebywające akurat w salonie, będzie zakłócać nasz komfort. Kuchnia połączona z częścią dzienną może wymagać od nas ponadto większej dyscypliny w zakresie sprzątania. Zarówno pierwszą, jak drugą przeszkodę jesteśmy jednak w stanie przezwyciężyć. Chcąc nieco odgrodzić aneks od pokoju, rozważmy w szczególności barek, który ze względu na swoją wysokość ograniczy wgląd na brudne naczynia w zlewie, czy nieposprzątany blat. W ten sposób zyskamy również atrakcyjny element przestrzeni i dodatkowe miejsce do spożywania posiłków.
Kuchnia jako oddzielne pomieszczenie – czy to dobry pomysł?
Oddzielna kuchnia charakteryzuje przede wszystkim starsze budownictwo. Przy takim układzie nie musimy przejmować się bałaganem. Gdy niespodziewanie odwiedzą nas goście, wystarczy zamknąć kuchenne drzwi i… po problemie! Możemy również gotować w spokoju, nie czując na sobie spojrzeń osób trzecich. Oddzielna kuchnia ogranicza ponadto rozprzestrzenianie się zapachów, w szczególności tych nieprzyjemnych dla naszych zmysłów. Jeżeli dodatkowo znajdziemy w niej miejsce na stół kuchenny, o wiele łatwiej utrzymamy porządek w całym domu. Gdy to właśnie kuchnia jest głównym miejscem do spożywania posiłków, domownicy rzadziej wynoszą jedzenie poza jej obszar. A to z kolei ogranicza ryzyko przypadkowych zabrudzeń i plam w części dziennej, czy pozostawiania tam brudnych naczyń, które potęgują wrażenie bałaganu.