Segregowanie odpadów stało się dzisiaj powszechną czynnością, praktykowaną w każdym domu i mieszkaniu. Wynika to nie tylko z rosnącej świadomości dotyczącej środowiska, ale i obowiązku prawnego. Jakie jednak rozwiązania sprawdzą się do tego zadania najlepiej? Gdzie i jak ustawić kosze na śmieci, aby nie wpłynęły one na wystrój kuchni, a przy tym umożliwiały wygodne segregowanie produkowanych śmieci?

Przypomnijmy tylko, że odpady powinny być dzielone na 5 głównych grup: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, zmieszane oraz bio. W wielu przypadkach wygospodarowanie miejsca w kuchni na aż 5 różnych pojemników może przysporzyć nieco trudności. Wtedy też warto sięgnąć po sprytne rozwiązania dostępne na rynku. Konieczne stanie się także bardzo dobre rozplanowanie domowego systemu segregacji śmieci.

Kosze do segregacji odpadów w domu i mieszkaniu

Standardową lokalizacją kosza na śmieci jest szafka pod zlewem, którą przez długie lata zajmował przede wszystkim pojemnik na odpady zmieszane. Teraz jednak w miejscu tym teoretycznie powinny znaleźć się dodatkowo 4 inne kosze.

 

Mieszkańcy domów, ze względu na dostępną przestrzeń borykają się z nieco mniejszym problemem. Jeśli są dopiero na etapie jego budowy, mogą dokładnie rozplanować system segregacji odpadów i znaleźć dla niego miejsce w projektowanej kuchni.

W domu jednak nie zawsze musi być to kuchnia. Dostępność dodatkowych pomieszczeń sprawia, że główne worki do segregacji śmieci często umieszcza się np. w garażu, kotłowni, czy piwnicy. W kuchni natomiast w zależności od preferencji możemy przeznaczyć na ten cel jeden większy kosz lub kilka mniejszych dla jeszcze większego komfortu.

Segregacja śmieci w mieszkaniu

Większych trudności przysparza z reguły organizacja miejsca do segregacji śmieci w mieszkaniach. Mniejsza powierzchnia powoduje problemy z wygodnym i estetycznym umiejscowieniem koszy na śmieci. Tutaj więc najlepiej jest zdecydować się na małe kosze o pojemności ok. 5-15 litrów. Powinniśmy również zastanowić się, jakich odpadów produkujemy najwięcej. W większości przypadków są to śmieci zmieszane i plastik (lub ogólnie „suche”). Wtedy też świetnym rozwiązaniem jest dwukomorowy lub podwójny kosz na odpady 2 x 16l. W przypadku modelu ze zdjęcia pojemniki są wysuwane w sposób pozostawiający pokrywę we wnętrzu szafki. Możemy postawić na niej m.in. środki czystości lub inne akcesoria kuchenne.

W tej samej szafce możemy umieścić także niewielki pojemnik na odpady bio. Są one wytwarzane przez nas każdego dnia, dlatego warto zadbać o to, aby taki kosz był zawsze pod ręką. Pamiętajmy, że musi być on maksymalnie szczelny. W innym przypadku zapach resztek jedzenia zacznie przedostawać się do kuchni i pozostałych pomieszczeń.

Jeśli oczywiście pozwala nam na to dostępna przestrzeń, zamiast koszy dwukomorowych, możemy zdecydować się na systemy pozwalające na segregację 5 różnych rodzajów odpadów. Miejmy przy tym na względzie, że nie wszystkie śmieci muszą być jednak magazynowane bezpośrednio w kuchni. Makulaturę możemy dyskretnie przechowywać np. pod biurkiem lub na dnie pojemnej szafy.

Rodzaje koszy na śmieci ich sposoby na umieszczenie w kuchni

Ze względu na ilość wymaganych koszy ze zrozumiałych względów większość z nas nie chce pozostawiać ich na widoku. Pora poznać zatem najpopularniejsze systemy segregowania śmieci, jakie możemy zastosować w kuchniach!

Kosze na odpady w klasycznych szafkach zawiasowych z drzwiczkami

To standardowe rozwiązanie, o którym wspomnieliśmy już trochę powyżej. Do takiej szafki możemy w pierwszej kolejności wstawić kilka pojemników różnej wielkości. Bogaty wybór oferowanych dziś modeli z pewnością pozwoli nam na znalezienie takich, które pod względem wielkości i kształtu dopasują się do rozmiarów szafki.

Możemy również zastosować specjalne mechanizmy – wysuwane lub wysuwano-uchylane. Inną możliwością pozostaje zamontowanie jednego lub dwóch dodatkowych, mniejszych pojemników na drzwiach szafki, od wewnętrznej strony. Na takie rozwiązanie pozwala m.in. kosz na odpady 10 l. Dwukomorowe kosze to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w jednym z nich możemy magazynować odpady mokre, a w drugim suche.

Kosze na odpady w wysuwanych szufladach

Kuchnie modułowe bardzo chętnie i często wykorzystują w swojej zabudowie duże i głębokie wysuwane szuflady. To idealne miejsce na wstawienie 5 niewielkich pojemników z pokrywkami lub bez. Pamiętajmy jednak o dobrym dopasowaniu ich do szuflady, aby podczas jej otwierania i zamykania nie zachodziło ryzyko przewrócenia się. Pomocne są w tym przypadku specjalne podkładki antypoślizgowe, które układa się na dnie szafki.

Integralne kosze na odpady

Innym, zaawansowanym rozwiązaniem, wymagającym uwzględnienia już na etapie projektowania kuchni pozostają zintegrowane systemy na odpady. W tym wariancie kosze na śmieci są mocowane bezpośrednio do frontów szafek. A zatem, otwierając szafkę, automatycznie wysuwamy z niej cały kosz (system koszy składający się z różnych pojemników).

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on