Stając przed zadaniem, jakim jest aranżacja nowej kuchni, nasze dylematy nie ograniczają się tylko i wyłącznie do wyboru ogólnej stylistyki, koloru ścian lub tego, czy lepszym rozwiązaniem będą kuchnie modułowe, czy meble na wymiar. Planując kuchnię marzeń, zastanawiamy się ponadto, czy chcielibyśmy, aby było to oddzielne, zamknięte pomieszczenie, czy też otwarte, połączone z pozostałymi pokojami, takimi jak jadalnia i salon. Czy otwarta kuchnia to układ, który sprawdzi się w każdym domu lub mieszkaniu? Poznajmy główne zalety i wady tego rozwiązania!

Zalety kuchni otwartej na salon

Otwarta kuchnia jest domeną nowoczesnego budownictwa. To rozwiązanie cieszące się ogromną popularnością nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również niewielkich mieszkaniach lub apartamentach. Bardzo często zdarza się także, że na otwartą kuchnię decydują się osoby posiadające lokum w starszych budynkach, w których podstawowy układ pomieszczeń opiera się na oddzieleniu każdego pokoju.

Więcej przestrzeni

Kuchnia otwarta na salon lub jadalnię daje przede wszystkim przestrzeń. Właśnie dlatego jest to układ z którym często spotykamy się w mieszkaniach w bloku. Dzięki rezygnacji ze ścian i drzwi stają się one bardziej przestronne i większe. Do małych powierzchni najlepiej wybierać meble z białymi frontami, które dodatkowo optycznie powiększą nasz pokój, takie jak meble kuchenne TIFFANY. Jeśli dysponujemy natomiast dużą przestrzenią i szerokimi oknami, możemy pozwolić sobie na ciemniejsze wybarwienie. Meble kuchenne CREATIVA oferują fronty w ciemnoszarym połysku.

Lepsze doświetlenie

Bezpośrednie połączenie kuchni z pokojem lub jadalnią poza dodatkową przestrzenią, wprowadza do naszego domu więcej naturalnego światła. Pomieszczenie staje się cieplejsze i znacznie przytulniejsze. Wyjątkowy klimat tworzy również sztuczne oświetlenie, obejmujące jednocześnie salon i kuchnię.

Możliwość przebywania z bliskimi

Jedną z najważniejszych zalet, jakie daje otwarta kuchnia, jest możliwość nieustannego, aktywnego uczestniczenia w spotkaniach z rodziną i bliskimi. Nie musimy obawiać się, że przygotowując posiłki, ominą nas wspólne żarty, ciekawe historie lub zaskakujące nowinki. Jesteśmy zawsze na bieżąco. Takie rozwiązanie zapewnia ponadto więcej miejsca dla naszych gości. W końcu większość imprez i spotkań z przyjaciółmi kończy się właśnie tutaj, w kuchni.

Wady otwartej kuchni

O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na otwartą kuchnię? Zalety tego rozwiązania pociągają za sobą również pewne kwestie, które dla niektórych mogą okazać się uciążliwe.

Kuchnia połączona z pokojem pozwala nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z bliskimi. W związku z tym wymaga również utrzymania porządku. Z pewnością nikt z nas nie chce, aby zaproszeni goście mieli na widoku stertę nieumytych naczyń w zlewie, porozrzucane kuchenne przybory oraz brudne blaty. Może być to również problematyczne w domach, w których mieszkają małe dzieci. Jak wiadomo, przy aktywnych, ciekawych świata i ruchliwych smykach trudno jest zachować pożądany ład. Pamiętajmy zatem, że decydując się na taki układ pomieszczeń, będziemy musieli poświęcić więcej czasu na sprzątanie.

Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy mieć na względzie, są zapachy, które w otwartej kuchni roznoszą się po całym domu. Warto zadbać zatem o dobrą wentylację i częstsze wietrzenie mieszkania, aby ograniczyć ich przesiąkanie w tekstylia oraz meble wypoczynkowe.

Gotowanie to również hałas. Skwierczenie, miksowanie, tłuczenie. Są to dźwięki mogące przeszkadzać innym domownikom lub gościom w rozmowach, oglądaniu telewizji lub nauce.

Otwarta kuchnia nie będziemy również w 100% trafionym wyborem u gospodyń, które cenią sobie prywatność i nie lubią, gdy ktoś w trakcie pracy “patrzy im na ręce”.

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on