Sposobów na rozmieszczenie kuchennej zabudowy jest kilka, a do jednego z nich zalicza się zabudowę jednorzędową. Wbrew pozorom, to rozwiązanie stosowane nie tylko w małych kuchniach, ale i na większych przestrzeniach. Czym charakteryzuje się układ jednorzędowy oraz kiedy warto się na niego zdecydować?
Gdzie i dlaczego zastosować zabudowę jednorzędową?
Zabudowa jednorzędowa, czyli ułożona tylko na jednej ścianie, świetnie sprawdza się w różnych wnętrzach. Z jednej strony to doskonały wybór do kuchni o małym metrażu, ponieważ szafki i sprzęty ustawione w jednej linii są bardziej ergonomiczne oraz zabierają mniej miejsca, co jednak nie wiąże się z utratą funkcjonalności i wygody. Kuchnie modułowe jednorzędowe będą również dobrym rozwiązaniem na większych, otwartych przestrzeniach, np. podczas połączenia kuchni z salonem lub jadalnią. Taki układ wyróżnia się minimalistycznym, estetycznym wyglądem, dlatego nie przytłoczy pozostałej aranżacji, a ponadto nada jej bardziej efektownego charakteru.
Kuchnia jednorzędowa a zasada trójkąta roboczego
Najwięcej pytań podczas planowania kuchni jednorzędowej odnosi się do trójkąta roboczego, określającego rozmieszczenie i odległość pomiędzy trzema strategicznymi w każdej kuchni punktami: lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką/płytą grzewczą. Z oczywistych względów, przy kuchni jednorzędowej nie możemy mówić jednak o trójkącie roboczym. Jak w takim razie rozmieścić te trzy podstawowe strefy?
W przypadku kuchni jednorzędowej trójkąt roboczy przekształca się w roboczą linię. Odległości powinny pozostać jednak takie same, tzn.:
- Odległość między lodówką a zlewem: 120-210 cm
- Odległość między zlewem a kuchenką: 120-210 cm
- Odległość między lodówką a kuchenką: 120-270 cm
Planując rozkład tych urządzeń, pamiętajmy, aby rozdzielać je blatem roboczym. Zaleca się, aby główna przestrzeń robocza miała ok. 80 cm szerokości i ok. 40 cm głębokości. Zwróćmy ponadto uwagę, aby nie ustawiać obok siebie lub zbyt blisko siebie lodówki i kuchenki, a także kuchenki i zlewozmywaka. Zamiast tradycyjnej, wolnostojącej kuchenki, w kuchni jednorzędowej lepiej zaprezentuje się minimalistyczna płyta indukcyjna lub palniki gazowe. Ponadto, unikajmy umieszczania zlewu w zaciemnionym rogu, z dala od okna.
Sama wielkość i rodzaj zabudowy muszą zostać dopasowane do możliwości, jakie stwarza wnętrze oraz naszych potrzeb. Jeśli jest to mała kuchnia, która będzie miała służyć kilku osobom, zastanówmy się nad pełną zabudową, sięgającą sufitu. Dzięki temu zyskamy maksymalną ilość miejsca do przechowywania. Funkcjonalne meble modułowe do kuchni znajdziemy tutaj.
Kuchnia jednorzędowa w przykładowych aranżacjach
Kuchnia jednorzędowa może występować w wielu rozmaitych odsłonach. W taki sposób możemy urządzić zarówno wnętrza nowoczesne, loftowe, jak i skandynawskie, czy retro.
Nowoczesny układ z wykorzystaniem zestawu GLOBAL A 270:
Kuchnia skandynawska z meblami systemowymi KAM-MONO-F w modnym wariancie szarym i białym:
Kuchnia jednorzędowa inspirowana stylem retro: