Czym Twoim zdaniem powinna charakteryzować się idealna kuchnia? Z pewnością większość z nas wskaże cechy, takie jak estetyczny, ładny wygląd, funkcjonalność, pojemność oraz wygoda użytkowania. Są to najważniejsze kryteria, które każdy z nas chce osiągnąć, urządzając swoją domową przestrzeń. Czy uzyskanie takiego rezultatu jest trudne? Nie, jeśli zdecydujemy się na kuchnie modułowe oraz uwzględnimy w projekcie kilka istotnych elementów!

Rodzaj zabudowy kuchennej

Najpopularniejsze sposoby zabudowy kuchennej to:

Zabudowa w kształcie litery “L”

Ustawienie mebli w kuchniach modułowych w kształcie litery “L” świetnie sprawdza się w średnich oraz małych wnętrzach, które ze względu na swoje proporcje oraz wymiary nie sprzyjają innemu ustawieniu mebli.

Zabudowa kształcie litery “U”

Ten rodzaj zabudowy polecamy do kuchni o większych rozmiarach (zwłaszcza na szerokość) lub zaprojektowanych na planie kwadratu. Chcąc zyskać jak najwięcej miejsca na blacie, płyta grzejna oraz zlewozmywak powinny zostać umieszczone w jednej linii. Duże możliwości aranżacyjne w tym zakresie uzyskamy, wybierając meble kuchenne ECONO.

Kuchnia jednorzędowa

Jest to rozstawienie najmniej funkcjonalne, ponieważ ciąg szafek w jednym rzędzie zwiększa odległości pomiędzy poszczególnymi punktami i strefami. Jednorzędowa zabudowa należy jednak do często wybieranych rozwiązań, ponieważ w najlepszy sposób pozwala zagospodarować bardzo wąskie kuchnie. W tym przypadku nie powinniśmy również rezygnować z kompletnej zabudowy górnej.

Kuchnia dwurzędowa

Popularnym ustawieniem kuchni modułowych jest zabudowa dwurzędowa, dedykowana pomieszczeniom o szerokości co najmniej 240 cm. Takie rozmieszczenie pozwala na wygodne poruszanie się pomiędzy stanowiskami, co wpływa na wysoki komfort pracy. Pamiętajmy również, że odległość pomiędzy ustawionymi naprzeciwko siebie szafkami nie powinna być mniejsza niż 90 cm, zalecana minimalna przestrzeń wynosi natomiast 120 cm.

Kuchnia z wyspą

Popularna oraz bardzo modna w otwartych kuchniach modułowych wyspa może zostać dopasowana zarówno do zabudowy dwurzędowej, jednorzędowej, jak i w kształcie litery “L”.

Jak ustawić meble w kuchni?

Na etapie projektowania kuchni kluczowym elementem pozostaje rozmieszczenie trzech punktów: zlewozmywaka, kuchenki/płyty grzewczej oraz lodówki. Zalecane rozstawienie tych sprzętów powinno odpowiadać wierzchołkom trójkąta (“trójkąt roboczy”), w którym suma ramion nie przekracza 7 m. Mniejsze odległości pomiędzy urządzeniami zwiększają komfort codziennej pracy oraz poprawiają ergonomię naszej kuchni.

Aranżując przestrzeń kuchenną, zwróćmy również uwagę na to, aby odpowiednio wydzielić następujące strefy: przygotowywania potraw, gotowania, zmywania oraz magazynowania. Dzięki temu będziemy mogli sprawniej i wygodniej przyrządzać ulubione dania oraz korzystać z kuchennego sprzętu. Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia stała się przestrzenią zagospodarowaną w sposób nie tylko funkcjonalny, ale również gustowny, wybierzmy kolekcję modułowych mebli kuchennych CREATIVA. Jest to linia oferująca ogromną ilość szafek, dzięki którym urządzimy nasze wnętrze od podłogi aż po sam sufit!

Kategoria: Meble modułowe
Data: Posted on