Drewno to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych materiałów, wykorzystywanych na etapie wykańczania wnętrz. Stosuje się je głównie jako pokrycie podłóg i schodów, a także element dekoracyjny ścian. Jego ponadczasowość, elegancja i ciepło wywierają niesamowicie korzystny wpływ na charakter i wystrój każdego pokoju. Czy warto natomiast decydować się na drewnianą podłogę w pomieszczeniu takim jak kuchnia? Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji!
Drewniana podłoga w kuchni – czy warto się na nią decydować?
Dlaczego drewniana podłoga w kuchni może budzić pewne wątpliwości, których nie mamy np. przy podejmowaniu decyzji odnośnie do takiego sposobu wykończenia salonu lub sypialni? Ponieważ to właśnie kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na działanie wilgoci, wysokich temperatur, a także zachlapania z wody, czy co gorsza – z tłuszczu. Grożą jej ponadto zarysowania, będące wynikiem m.in. upadku ciężkich garnków oraz intensywnego użytkowania od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Pokrywająca ją podłoga musi odznaczać się zatem naprawdę solidnymi i wyjątkowymi właściwościami, które pozwolą nam na komfortowe przebywanie i gotowanie w tym wnętrzu. Jak sytuacja ta wygląda w przypadku podłogi drewnianej?
Wiele osób nie potrafi odmówić sobie zastosowania drewnianej podłogi również w kuchni. Szczególnie wtedy, gdy jest ona połączona bezpośrednio z salonem lub jadalnią. Coraz to lepsze techniki impregnacji pozwalają nam na takie rozwiązanie, jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.
Drewno to materiał naturalny, zachwycający szlachetnym i niesamowicie klimatycznym wyglądem. Mimo swojej długowieczności i trwałości jest ono jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne, wchłanianie plam, a także tzw. puchnięcie w przypadku narażenia na wilgoć. O ostatecznej wytrzymałości naszej podłogi oraz tym, w jakim stopniu pozostanie ona odporna na powyższe czynniki, zadecyduje rodzaj drewna oraz sposób jego impregnacji.
Warto również wiedzieć, że drewno stwarza pewne ograniczenia w zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Niektóre gatunki z góry podlegają wykluczeniu. Jeśli zatem bardzo zależy nam na ogrzewaniu podłogowym w kuchni, dużo lepszym wyborem do tego wnętrza okaże się deska wielowarstwowa.
Jakie gatunki drewna sprawdzą się w kuchni?
Co polecamy do kuchni modułowych? Jeśli zdecydowaliśmy się na drewnianą podłogę w kuchni, powinniśmy wybrać drewno I gatunku, pozbawione narażonych na wypadanie sęków. Zalecamy również, aby posiadało ono równomierne usłojenie oraz jednolity koloryt.
Najlepsze gatunki drewna na podłogę do kuchni to w szczególności:
- Dąb
- Jesion
- Buk
- Klon
- Egzotyczne: merbau, wiśnia brazylijska, palisander, mahoń
Unikajmy natomiast gatunków miękkich, do których zalicza się m.in. brzozę, olchę oraz sosnę. W przypadku ciemnych odmian drewna miejmy na względzie, że będą one wyraźniej eksponować wszelkiego rodzaju zabrudzenia takie jak kurz, ślady z mąki lub cukru. Oczywiście o konkretnym wybarwieniu desek zadecyduje także styl, w jakim urządziliśmy kuchnię. Jasne pokrycie będzie pasować idealnie do m.in. kuchni skandynawskiej (https://www.meblewersal.pl/856-system-kam-mono-f) oraz nowoczesnej. Ciemna podłoga doskonale współgra natomiast z klasycznymi, eleganckimi aranżacjami. Więcej propozycji mebli znajdziesz tutaj.
Jak zabezpieczyć podłogę drewnianą w kuchni?
O trwałości i wyglądzie naszej podłogi z drewna zadecyduje w przeważającej mierze sposób jej zabezpieczenia. W przypadku litej deski możemy zdecydować się na lakierowanie, woskowanie oraz olejowanie.
Wysoce zadowalające efekty daje olejowanie. Ochrania ono drewno przed wilgocią, plamami, ścieraniem i uszkodzeniami, a także nie doprowadza do wnikania kurzu oraz brudu. Podobne właściwości wykazuje lakier, który jednak odznacza się większą podatnością na zarysowania. W przypadku wosku jest to sposób pokrycia z tendencją do zmywania się. Przy niemalże codziennym myciu kuchennej podłogi na mokro może być to zatem nieco uciążliwe.